Tisíce akčních zájezdů na jednom místě Ukázat akční zájezdy →

Samos – ostrov filozofa Pythagora

Tisíce
akčních zájezdů
... a vy jste si mysleli, že už jste svůj našli?
Ukázat akční zájezdy →

Samos je považován za jeden z nejzelenějších ostrovů v Egejském moři. Naleznete na něj vše, co byste od své dovolené čekali – romantické pláže a zátoky, olivové a borovicové háje, archeologické památky, taverny s místními specialitami a v neposlední řadě krásné moře. I Kleopatra s Markem Antoniem se na svých líbánkách přesvědčili o tom, jak je ostrov jedinečný.

Poloha ostrova Samos a jeho pláže

Samos patří do skupiny Jónských ostrovů a nachází se přibližně 1,2 kilometru od tureckého pobřeží. Celá jeho rozloha včetně menších ostrůvků čítá až na 475 kilometrů čtverečních. Na ostrově naleznete nejvyšší horu Kerkis, která dosahuje výšky 1.434 metrů nad mořem a je známá z díla Odyssea. Díky vápencovému podloží roste na ostrově velké množství zeleně a pestré květeny. Na bývalé vojenské letiště (Samos International Airport) nedaleko slavného městečka Pythagorion nyní přistávají mezinárodní a charterové lety.

Vzhledem k příznivému klima jsou skvělé podmínky na Samosu pro slunění a koupání. Jaro zde začíná poměrně brzy a léto je horké a dlouhé. Samos má dostatečné množství pláží. Především na jihu se rozprostírají převážně písečné pláže a na severu oblázkové. Z nejznámějších pláží lze jmenovat: Tsamandou, Mourtia, Lemonakia, Kokkari, Kerveli, Ballos, Mikro a další.

Ostrov Samos, autor: Najots, zdroj: flickr
Ostrov Samos, autor: Najots, zdroj: flickr

Letoviska a města na Samosu

Hlavní město ostrova nese stejnojmenný název jako ostrov sám a je zároveň významným přístavem rozkládajícím se nad zátokou Vathy v severovýchodní části ostrova. V městě Samos poznáte tradiční řeckou kulturu. Procházky po nábřeží s historickými budovami,čtvrtě s vilami v neoklasickém stylu, nakupovací zóny, bary, diskotéky, Muzeum vína, Archeologické muzeum – na výběr je z mnoha činností, které můžete v hlavním městě ostrova podniknout. Nedaleko od města asi 1,5 kilometru severně se nachází pláž Gazou, kde vzniklo malé letovisko s oblázkovou pláží, hotely a restauracemi. V docházkové vzdálenosti se rozprostírá pláž Kalami.

Město Samos, autor: Tony Bevington, zdroj: flickr
Město Samos, autor: Tony Bevington, zdroj: flickr

Pythagorion je malebné přístavní městečko nacházející se na jihovýchodě ostrova. Současné město bylo vystaveno na pozůstatcích starověkého přístavu a pojmenováno po slavném Pythagorovi. Pokud navštívíte toto historické místo, nezapomeňte si prohlédnout zdejší vykopávky, které vám přiblíží jeho historii. Dále se zde také nachází jeden z technických divů antiky. Jedná se o Eupalinův tunel dlouhý 1.036 kilometrů. Transfer z letiště do Pythagorionu zabere přibližně 20 minut.

Druhé největší město Karlovassi na ostrově naleznete na severu. V této oblasti se vyskytuje kromě krásných pláží s průzračnou vodou také řada historických památek včetně těch technických. Setkáte se zde s kostely, činžovními domy a bývalými koželužnami. Nedaleko se rozprostírají krásné pláže v Potami a Saytami. Tato oblast je také považována ze jednu z nejzelenějších na celém ostrově. Transfer s letitě trvá přibližně 90 minut.

Letovisko Kokkari se rozprostírá na severovýchodním pobřeží a je vzdálené asi 11 kilometrů od hlavního města ostrova Samos. Z Kokkari, letoviska rozprostírajícím se mezi dvěma oblázkovými plážemi, se stává jedna z nejoblíbenějších oblastí na Samosu. Na místní promenádě si vyberte z mnoha restaurací, taveren, barů a obchůdků se suvenýry. V centru města nechybí úzké uličky s barevnými domky, které vybízí k romantickým procházkám. Nedaleko Kokkari navštivte dvě z nejlepších pláží na ostrově – Tsamandou a Lemonakia.

Další letovisko rozkládající se přibližně 10 kilometrů nedaleko hlavního města je Kerveli – Platanaki, což jsou dvě krásné pláže vedle sebe. Na obou místních plážích narazíte na taverny s mořskými specialitami. Toto půvabné letovisko je zatím ještě nedotčeno masovým cestovním ruchem. Z Pláže Kerveli dohlédnete až na turecké pobřeží do města Kusadasi.

Pláž na Samosu, autor: Aanjhan Ranganathan, zdroj: flickr.com
Pláž na Samosu, autor: Aanjhan Ranganathan, zdroj: flickr.com

Kam na výlet z ostrova Samos

Jelikož byl ostrov osídlen již v prehistorickém období 4 tisíce let před naším letopočtem, nachází se zde řada památek. Při vaší dovolené na Samosu nezapomeňte navštívit hlavní město a Pythagorion. Podniknout lze i výlety lodí na turecké pobřeží např. do starověkého města Efezu, které jistě ocení milovníci historie. Z přístavu v Samosu se do Kusadasi dostanete plavbou za přibližně jeden a půl hodiny. Při návštěvě Turecka nezapomeňte mít sebou platný pas. Plavba na ostrov Patmos, který je situován jižně od Samosu, patří také mezi oblíbené výlety. Ostrov se stal poutním místem protestantů a katolíků, protože se tu nachází kostel sv. Jana a jeskyně Apokalypsa, v které měl svatý Jan zjevení.

Suvenýry z ostrova Samos

Antický matematik a filozof Pythagoras se narodil právě na ostrově Samos, jak již bylo výše zmíněno. Jako památku na dovolenou na Samosu si můžete přivézt keramický pohár, který Pythagoras vymyslel. Díky dobrým podmínkám se na terasovitých vinicích pěstuje vinná réva – sladké muškátové víno Samos Nectar a suché Samina. Víno ze Samosu se ve Vatikánu používá jako mešní, což dokládá, že se opravdu jedná o jedno z nejlepších vín.

Naposledy aktualizoval David dne .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *