site de rencontre qui aime les animaux Turecko, země na pomezí Evropy a Asie, místo, kde se mísí mnoho kultur a náboženských vyznání. I přesto, že většina území Turecka leží na poloostrově Malá Asie a tudíž je geograficky začleněna k asijskému kontinentu, se Turecko již řadu desetiletí snaží s Evropou uzavírat nejrůznější dohody a prohlubovat s ní svůj vzájemný vztah.
Turecko je v regionu silný ekonomický hráč a zároveň oba jeho evropští sousedé již členskými zeměmi Evropské unie jsou. V první řadě je to Řecko, které je členem EU od roku 1981 a potom je to i Bulharsko, další turisticky velmi oblíbená země, která je členským státem EU od roku 2007. (dovolená v Bulharsku – detailní informace čtěte zde).
Týden ve 4* hotelu přímo u pláže za 5 227 Kč, v Turecku je levně
Kandidátské země do EU
http://timeadn.com/?narychniki=rencontres-femmes-black-clichy&87d=bd V tuto chvíli se o vstup do Evropské unie uchází celkem 6 kandidátských zemí. Vedle Chorvatska, Makadonie, Islandu, Černé Hory a Srbska je to právě palaiseau femme libertine Turecko, mezi Evropany jedna z nejvyhledávanější destinací ke strávení pěkné dovolené u moře. Turecko, respektive Eu s Tureckem oficiálně zahájila přístupová jednání 3. října 2005, v tentýž den, kdy byl zahájen přístupový dialog i s Chorvatskem. Podle posledních zpráv se Chorvatsko stane právoplatným členem EU 1. července 2013. I Turecko si dávalo za cíl rok 2013, ale tento termín se brzy ukázal jako nereálný, především díky slabé podpoře napříč členskými státy EU.
Stručný historický přehled na téma Turecko a Eu
Turecko se snaží svůj vztah s Evropskou unií prohlubovat už od poloviny 20. století a to jak na politické, tak i na hospodářské úrovni. O členství v EU, respektive v tehdejším Evropském společenství Turecko poprvé oficiálně zažádalo v roce 1987. Tato žádost ale byla zamítnuta. Důvodem, kterým Evropa své rozhodnutí odůvodnila, bylo špatné plnění politických a hospodářských kritérií. Hlasitě se však spekulovalo i o hlavním neoficiálním důvodu, kterým byla přítomnost Turecka na ostrově Kypr, který leží nedaleko turecké pobřežní oblasti zvané Turecká riviéra. Dalším milníkem byl rok 1997, kdy EU na summitu v Lucembursku opětovně Turecko vyšrtla ze seznamu zemí, se kterými budou zahájeny přístupové rozhovory. Turecko na rozhodnutí reagovalo přehnaně a s Eu veškerý politický dialog zastavilo.
Na dalším summitu EU, tentokrát ve finských Helsinkách, který se konal o dva roky později, však došlo k zásadnímu obratu a Turecko získalo status tzv. kandidátské země. To ale ještě neznamenalo zahájení přístupového dialogu. Nejdříve v roce 2002 následoval další summit Evropské unie, na kterém se se členské státy shodly na tom, že se za 2 roky, tj. v roce 2004, opět setkají a rohodnou, kdy a zda vůbec vstupní jednání s Tureckem zahájí. Nakonec bylo rozhodnuto tak, že Eu s Tureckem vstupní rozhovory zahájí 3. října 2005 pod podmínkou, že do té doby Turecko uzná řecký Kypr.
Vstup Turecka do EU – pro a proti
Vstup Turecka do Evropské unie má v Evropě mnoho zastánců a především i mnoho odpůrců. Největším argumentem pro přijetí Turecka je zvýšení celkové ekonomické síly Eu a tedy i zvýšení významu Evropské unie v celosvětovém měřítku. Zároveň by se Turecko stalo jakýmsi prostředníkem mezi starou Evropou a islámským světem a bylo by nápomocné při prosazování politických cílů v této části světa.
Dovolená v Turecku – máme nejlevnější nabídky, jsou ZDE
Na druhou stranu Turecko na východě sousedí se silně nestabilními zeměmi (Irák, Írán, Gruzie a další) a jeho přijetí by tak mohlo vnést nestabilitu do samotné Evropské unie. Toho se dotýká i otázka jednotné vnější hranice a vytvoření Schengenského prostoru…o tom zde v současné době nemůže být ani řeč.
Turecko by jednoznačně zvýšilo obranou schopnost EU, ostatně je dlouholetým členem NATO a téměř vždy podporovalo vojenské zásahy iniciované evropskými zeměmi. Turecko argumentuje i energetickou otázkou. Většina ropy a zemního plynu je do EU dodávána z Rusko, které se ale v minulosti již několikrát ukázalo jako ne příliš spolehlivý partner. Právě přes území Turecka je budován ropovod Nabucco a plynovod pro přepravu zemního plynu z Íránu. Po vstupu Turecka do EU, by země zcela jistě hrála důležitou roli při transportu energií do EU z celosvětově nejbohatších nalezišť. A závislost na Rusku by byla omezována.
Odpůrci Turecka v EU argumentují špatnými vztahy s Kyprem (členskou zemí EU) a s Arménií. Neprůhledné je také dodržování lidských práv v Turecku, především potom ve vztahu s tureckými Kurdy. Zároveň poukazují na potencionálně velký vliv Turecka na rozhodování v EU, v době jeho vstupu by země měla srovnatelný počet obyvatel jako Německo, největší členský stát EU.
Napsat komentář