Tisíce akčních zájezdů na jednom místě Ukázat akční zájezdy →

Egyptská libra aneb čím platit v Egyptě a s jakým kurzem

Tisíce
akčních zájezdů
... a vy jste si mysleli, že už jste svůj našli?
Ukázat akční zájezdy →

Čím platit v Egyptě?

Oficiální měnou v Egyptě je ragazzo incontra squalo egyptská libra (anglicky: Egyptian pound, arabsky: guinah, často se setkáte i s názvem livre égyptienne).

Právě od toho posledního názvu, názvu ve francouzštině je odvozena i zkratka egyptské měny, LE. Jedna egyptská libra se dále dělí na 100 tzv. piastrů, které se arabsky nazývají qirsh. Pistry nesou označení PT. Platí tedy, že 1 LE = 100 PT.

Egyptská měna, tj. egyptská libra se označuje stejným symbolem jako libra britská. Měna nese také 3-písmenné označení EGP, se kterým se často setkáte v bankách, směnárnách apod. Tak jako naší koruně přísluší CZK, tak měně v Egyptě přísluší právě EGP.

Kolik stojí dovolená v Egyptě? Ani ne 5 tisíc za all inclusive >>

Pro standardní dovolenou s cestovní kanceláří http://festyvesarts.fr/?et_core_page_resource=et-divi-customizer-global-cached-inline-styles0 nebudete potřebovat měnit dolary za egyptské libry. Výlety, stejně jako taxi či drobné nákupy na trzích uhradíte bez problémů i americkými dolary. Mějte ale drobné, nanejvýš 10 $ bankovky.

Egyptská libra – měna v Egyptě
Egyptská libra – měna v Egyptě

Kde egyptskou libru směnit?

Egyptskou libru lze směnit na standardních místech, mezi které patří hotely, směnárny a banky v Egyptě. Vetšinou bez poplatku, ale pozor na to. Na turisticky atraktivních místech, tak jako např. v Turecku, mohou být na tabulích s kurzy měn záměrně uvedeny chyby nebo tam nějaké informace mohou chybět. Např. to, že směna podléhá manipulačnímu poplatku XX USD/TL.

Měna v Egyptě může často vypadat i jako hodně zmačkané kusy „papíru“. Nebojte se toho, místní peníze jsou zkrátka takové. Na druhou stranu dejte velký pozor, na potrhané/otrhané bankovky, ty nikdy nepřijímejte.

Egypt nijak neomezuje množství kterékoliv volně směnitelné měny, které lze do země dovést a odvést. Pár bankovek z Vaší krásné a často velmi levné dovolené na památku? Proč ne…

Co s sebou, dolary nebo eura?

V Egyptě sorties célibataires paris preferují dolary, proto uděláte lépe, když dáte přednost jim před eury. Kurz eura je vůči kurzu amerického dolaru zde v Egyptě méně výhodný. Alespoň s přihlédnutím na sílu jednotlivých měn (USD a EUR), tak jak známe z přeci jenom více civilizované Evropy.

Samozřejmě v bankách vyměníte jak eura, tak dolary. Oběma měnami lze kolikrát platit i za klasické služby – večeře v restauraci, v hotelích, v některých obchodech apod. Ale právě při takovýchto situacích je jednoznačně výhodnější zaplatit americkou měnou.

Platba kreditními kartami je v „civilizovanějších“ místech a obchodech také možná. Nespoléhejte ale na to.

Směnný kurz egyptské libry

Kurz české koruny vůči egyptské libře je poměrně dost variabilní. Zjednodušeně lze říci, že se během posledních let pohyboval okolo 3,3 CZK/EGP. V poslední době však vykazoval spíše klesající tendenci až k měnové nestabilitě v závěru loňského roku. Aktuální kurzy jsou následující:

  • 1,3 české koruny je 1 egyptská libra
  • 1 euro je 20,3 egyptské libry 
  • 1 americký dolar je 18,2 egyptské libry

Naposledy aktualizoval David dne .

Otázky a odpovědi (48 komentářů)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.