Tisíce akčních zájezdů na jednom místě Ukázat akční zájezdy →

Měna v Maroku, marocký dirham

Tisíce
akčních zájezdů
... a vy jste si mysleli, že už jste svůj našli?
Ukázat akční zájezdy →

Uvažujete-li o cestě do Maroka, ať už v rámci zájezdu s některou z cestovních kanceláří nebo vyrazíte na vlastní pěst, neobejdete se bez místní marocké měny. citas online argentina gratis Všechny důležité informace o marocké měně, o směnných kurzech, i o tom, kde peníze směnit, najdete právě na této stránce.

Čím platit v Tunisku?

http://mhou.es/?kiner=foro-putas-pamplona&ef0=74 Oficiální měnou Maroka je marocký dirham.

Pro měnu v Maroku se nejčastěji používá označení MAD, se kterým se setkáte především ve finančních institucích (v bankách, směnárnách apod.). Zkratka MAD je ekvivalentem CZK, kterou používáme pro českou měnu. Někdy se setkáte i s označením DH, respektive DHs.

http://getarienea.com/?terikon=rilhac-rancon-rencontre-femme-mari%C3%A9e&e1b=b3 Jeden marocký dirham se dále dělí na 100 centimů, které jsou tedy obdobou centů u evropského eura. Platí tedy, že 1 MAD = 100 centimů.

Marocký dirham – mince a bankovky

To, že se v marockých bankovkách a především v mincích nevyznáte, bude po vašem příjezdu do země úplně normální. V oběhu je v současné době 8 druhů mincí a 6 druhů bankovek. Setkáte se s mincemi v následujících hodotách: 5, 10, 20, 50 centimů a 1, 2, 5, 10 dirhamů (DHs). Bankovky jsou v Maroku v šesti velikostech: 10 DHs, která je v současné době v oběhu už jen okrajově a dále 20, 25, 50, 100 a 200 dirhamů.

Směnný kurz marockě měny

Než uvedu aktuální kurz vůči české a světovým měnám, považuji za důležité uvést, že breña alta busco mujeres solteras marocký dirham není podobně jako tuniský dinár volně směnitelnou měnou a z toho vyplývá i zavedené omezení celkové hodnoty dirhamů, které můžete do země přivést nebo si z ní odvést. Podrobně o této problematice dále, nyní ke směnným kurzům.

Kurz české kuruny vůči marockému dináru není nijak výrazně ustálený a za posledních deset let osciloval mezi 2 až 3 Kč za 1 DH. Aktuální kurzy (září 2013) jsou následující:

Aktuální kurz české koruny vůči marockému dirhamu je 2,31 CZK/MAD.

Aktuální kurz marockého dirhamu vůči euru je 11,19 MAD/EUR.

Aktuální kurz marockého dirhamu vůči americkému dolaru je 8,3 MAD/USD.

Kde marocký dirham směnit?

I když je marocká měna tzv. měnou uzavřenou, je možné ji směnit i v některých evropských bankách nebo ve vetších cestovních kancelářích. Ovšem v Česku s tím budete mít problémy, na počkání Vám ji určitě nevymění, můžete zkusit v bance o směnu požádat, v některých vyjdou vstříc, v dalších ale nikoliv.

 

Dovolená na krásných marockých plážích? Máme ty nejnižší ceny! Zájezdy již za 7 500 Kč

 

To ale nevadí, není třeba měnit peníze tady. Zároveň jak na export tak import dirhamů do země platí omezení max 1000 DAM, tak je zbytečné je vozit s sebou, když si ji můžete vyměnit přímo v Maroku. Pozor, české koruny nikde v Maroku nesměníte, berte jedině světovou měnu.

Doporučuji si s sebou vzít Vaší platební kartu a jako záchranu, pro případ, že byste na bankomat zrovna nenatrefili i několik set euro, britských liber nebo amerických dolarů. Dbejte na to, aby tyto mezinárodní měny byly v pořádku, aby bankovky nebyly natržené, popsané nebo nepřiměřeně zmuchlané. Takové Vám v Maroku nevymění.

Eura, libry nebo dolary vyměníte na každém letišti, v hotelech, v bankách i ve směnárnách v ulicích větších turistických center. Doporučuji si schovávat všechny doklady o provedené směně peněz. Nezapomeňte na to, že při Vašem odjezdu ze země nesmíte vyvést více jak 1000 DHs. Se zpětnou změnou marockých dirhamů klidně můžete počkat až na poslední chvíli na letiště, kurzy jsou zde prakticky stejné jako kdekoliv jinde. Budou po Vás požadovat Váš cestovní pas.

Kreditní karty

S vaší kreditní kartou si toho přímo u obchodníků moc nekoupíte. Situace je samozřejmě lepší ve velkých turistických letoviscích, například Agadiru, kde v místních restauracích platební terminály pomalu zavádějí. Pakliže budete chtít platit kreditní kartou, doporučuji se předem ujistit, že to bude možné. V opačném případě si číšník údaje z karty může opsat a částku strhnout později. Je tu ale pak riziko, že si strhne více, než byla Vaše skutečná útrata. Lépe proto uděláte, když si marocký dirham vyberete nejdříve v bankomatu.

Bankomaty

S hledáním bankomatu nebude mít v Maroku problém, jsou tu již běžné. Navíc výběr dirhamů z bankomatu Vás kolikrát vyjde levněji, než návštěva směnárny. A to zahrnuji i poplatek, který Vám bude účtovat Vaše banka za výběr v zahraničí. S platebními kartami Visa a MasterCard nebudete mít žádný problém.

Kam dál? Když už jsme u těch peněz, pojďme si přiblížit cenovou hladinu v Maroku.

Naposledy aktualizoval David dne .

Otázky a odpovědi (9 komentářů)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *