Před svou dovolenou v Ománu neopomeňte povinnost si vyřídit turistická víza. Bohužel od března roku 2018 zavedla Ománská královská policie http://technopar.fr/?roskaz=rencontre-gratuite-femme-%C3%A0-surzur&446=ce povinnost mít vyřízená víza ještě před odletem, a to prostřednictvím internetového portálu evisa.rop.gov.om. Pojďme se podívat na to, jak si ománské vízum z domova zařídit.
Obsah článku:
Druhy víz
Ománská víza lze dělit na několik možných kategorií dle požadovaného uplatnění. Nejčastěji se jedná o následující typy lišících se délkou pobytu a cenou. V závorce je uveden kód druhu víza, který se vám bude hodit při vyplňování žádosti.
- Turistická víza do 10 dní pobytu (26A)
- Turistická víza do 30 dní pobytu (26B)
- Tranzitní víza do 3 dní pobytu (23B)
- Dubaj–Omán společná víza do 21 dní pobytu (21A)
Vydaná cestovní víza mají http://la-saponniere.fr/etiquette-produit/savon-detachant-linge/?products-per-page=24 platnost jeden měsíc, čili žádejte o vízum méně než jeden měsíc před odletem, ale zároveň alespoň jeden týden předem, abyste měli jistotu úspěšného zpracování a schválení víz.
Při případném překročení povolené délky pobytu se hradí pokuta 10 OMR za každý další den.
Cestovní pas musí být http://ambatogokoweit.com/?mikster=rencontre-ephemere-le-touquet&0c2=9d platný alespoň 6 měsíců od data vstupu do Ománu.
Víza do Ománu při cestách z Dubaje
Pokud plánujete navštívit Omán při vašem pobytu v Dubaji, máte možnost využít bezplatných víz. Povinností je mít platné vízum z Dubaje pro dalších 21 dní a vstoupit do Ománu skrze pozemní přechod Al-Wajajah, letiště nebo přístav v Maskatu.
Kolik stojí vízum do Ománu
Pro krátkodobé pobyty v Ománu můžete zvolit ze dvou typů víz lišících se délkou pobytu a jejich ceny. Pro nejčastější týdenní pobyty uplatníte vízum levnější, a to za zhruba tři sta korun v závislosti na aktuálním kurzu vůči ománskému rijálu.
- Turistická víza na 10 dní za 5 OMR (300 Kč)
- Turistická víza do 30 dní za 20 OMR (1 200 Kč)
- Transitní víza do 3 dní za 5 OMR (300 Kč)
- Dubaj–Omán společná víza do 21 dní jsou zdarma
Jak vyplnit žádost o ománská víza
Na webových stránkách evisa.rop.gov.om se musíte nejprve registrovat. Systém vás sám vyzve po kliknutí na „Apply for a tourist visit visa“ nebo jednoduše klikněte na „Register as user“.
Jakmile budete registrováni, dostanete se do administrativního prostředí, kde najdete v postranním panelu tlačítko Apply for visa a následně Apply for unsponsored visa. V dalším kroku vyplňte státní příslušnost (Czech republic / Slovakia) a zaškrtněte No u dotazu, zda jste residentem v GCC oblasti.
Nyní vyberte typ víza o který budete žádat on–line a pokračujte vyplňováním potřebných údajů.
Budete také potřebovat scan vašeho pasu a fotografii. Stačit bude vyfocení mobilem před bílou zdí.
Následně stačí zaplatit poplatek 5 nebo 20 ománských rijálů a je hotovo. Potvrzenou žádost o vízum, která vám dorazí na email, si vytiskněte a vezměte s sebou na letiště.
Vízum po přistání na letišti
Oficiální informace i zkušenosti cestovatelů říkají, že po dobu nezbytnou k plynulému přechodu na on–line zpracování žádostí bude možné získat víza též po příletu na mezinárodním letišti v Muscatu a Salalahu.
Ovšem nikde není uvedeno, do kdy bude platit přechodné období a proto doporučuji na tuto variantu nespoléhat a vyřídit si víza do Ománu již z domova.
Víza při přestupu v Ománu
Četné dotazy směřují i na otázku, zda jsou potřebná víza při transitu na letišti v Maskatu a letech s Oman Air? Nejsou potřeba.
Přestup na letišti za předpokladu, že nebudete letiště opouštět a počkáte v transitní hale na váš další let, je v rámci mezinárodního prostoru, kam víza nepotřebujete.
Napsat komentář