Tisíce akčních zájezdů na jednom místě Ukázat akční zájezdy →

Ithaka – neobjevený ráj ticha a klidu

Tisíce
akčních zájezdů
... a vy jste si mysleli, že už jste svůj našli?
Ukázat akční zájezdy →

Řecký ostrov Marg‘ilon Ithaka, vám doslova učaruje. Čeká tu na vás ráj ticha a klidu společně s tyrkysovým mořem, oblázkovými zátokami a příjemnými obyvateli. Ithaka zatím nepatří k masově navštěvovaným destinacím, a proto zde můžete prožít poklidnou dovolenou v tradičním řeckém duchu. Mnozí znají Ithaku jako rodnou zemi hrdiny Homérova eposu Odysseus.

Ostrov Ithaka a jeho poloha

Ithaka zabírá rozlohu 92 kilometrů čtverečních a je pátým největším ostrovem z Loja Jónského souostroví, kam patří také ostrovy rencontrer quelqu'un d'internet en vrai Lefkáda, Kefalonie či Zakynthos. Nejblíže má ke Kefalonii, která se rozprostírá podél západní strany Ithaky. Ostrov dělí hluboký záliv Molos a úžina, která dosahuje pouhých 600 metrů, na severní a jižní část. Pohoří Nirito se rozprostírá ve středu severní části ostrova. Zimní období je zde bohaté na srážky, a proto je Ithaka poměrně hustě zalesněná.

Hlavní město Vathi a zdejší letoviska

Přístavní město Vathi bylo vystavěno v zálivu Molos a je obklopeno kopci. V tomto malebném městečku naleznete podél nábřeží taverny, kavárny, obchody se suvenýry, dále také malé hotely a apartmány. Nálezy z mykénského období si můžete prohlédnout ve zdejším archeologickém muzeu. Vedle muzea naleznete knihovnu, která je zaměřena na Homérova díla. Na Ithaku se dopravíte trajektem z Kefalonie, přímo z přístavního města Sami. Nedaleko pevniny spatříte malý ostrůvek Lazaretto, který dříve sloužil jako vězení, ale v dnešní době se v místním kostelíku pořádají svatební obřady.

Letoviska na Ithace nejsou přehlcena turisty a návštěvníky. Nenaleznete zde tedy ani velké hotelové komplexy, ale spíše menší ubytovací zařízení v podobě rodinných penzionů a apartmánů. Místní pláže a zátoky jsou oblázkové. Pláž Dexa je ohraničena olivovými háji a je oceněna modrou vlajkou EU. Malou oblázkovou pláž Loutsa naleznete v zálivu Vathi a také nese ocenění modré vlajky. Další pláže nedaleko Vathi jsou Filiatro se slunečníky a lehátky a Sarakiniko, která se skládá z rybářské a nudistické zátoky. Výše zmíněné pláže se rozprostírají v jižní části Ithaky. V severní části naleznete pláže Polis Bay, Frikes, Afales a Ag. Ioannis. 

Afales Beach, autor: Σπύρος Βάθης, zdroj: flickr
Afales Beach, autor: Σπύρος Βάθης, zdroj: flickr

Nejoblíbenějším letoviskem na Ithace je Kioni ležící na severu ostrova. Typické řecké domky jsou vystaveny v kopci a dotváří atmosféru tohoto malebného městečka. Záliv je lemovaný restauracemi, bary a tavernami. Místní přístav je domovem mnoha jachet nejrůznějších velikostí. V klášteru Ag. Nikolaos narazíte na antický sloup, jenž je pozůstatkem antického chrámu. Objevíte zde autentické pláže, na kterých budete zcela sami, protože některé zdejší pláže jsou dostupné pouze z moře. Pokud vás omrzí odpočinek na pláži, vydejte se na nenároční procházky podél pobřeží k větrným mlýnům nebo do místních kopců.

Druhým největším městem na ostrově je Stavros, který se rozprostírá v severních kopcích asi 12 kilometrů od letoviska Kioni. Navštívit zde můžete kostel, archeologické muzeum s místními nálezy, bustu Odyssea na náměstí v parku a další. Během vašeho výletu ochutnejte místní sladkou specialitu nazývanou rovani. V nedaleké zátoce Polis je ukryta jeskyně Loizos, kam chodili místní v antických dobách uctívat svá božstva.

Tipy na výlety na Ithace

Vesnička Perachori bývá nazývána jako balkon Ithaky, protože se nachází nad Vathi a je z ní krásný výhled na ostrov. Typické pro tuto obec je také produkce místního vína.

Nejvyšším místem na ostrově je Enoghi. Ve středu města stojí kostel Panny Marie s nádhernými freskami. Kostelní Benátský zvon pochází z roku 1682.

Na hoře Neritos byl v 16. století postaven klášter Kathara, v kterém je ikona Panny Marie. Klášter je přístupný veřejnosti a naskytne vám z něj krásný výhled na Ithaku, Vathi a i na Kefalonii.

V průběhu celého léta je možné navštívit některý z místních festivalů nebo náboženských oslav, které jsou doprovázeny živou hudbou a místními pokrmy.

Naposledy aktualizoval David dne .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.