Tisíce akčních zájezdů na jednom místě Ukázat akční zájezdy →

Ithaka – neobjevený ráj ticha a klidu

Tisíce
akčních zájezdů
... a vy jste si mysleli, že už jste svůj našli?
Ukázat akční zájezdy →

Řecký ostrov Ithaka, vám doslova učaruje. Čeká tu na vás ráj ticha a klidu společně s tyrkysovým mořem, oblázkovými zátokami a příjemnými obyvateli. Ithaka zatím nepatří k masově navštěvovaným destinacím, a proto zde můžete prožít poklidnou dovolenou v tradičním řeckém duchu. Mnozí znají Ithaku jako rodnou zemi hrdiny Homérova eposu Odysseus.

Ostrov Ithaka a jeho poloha

Ithaka zabírá rozlohu 92 kilometrů čtverečních a je pátým největším ostrovem z Jónského souostroví, kam patří také ostrovy Lefkáda, Kefalonie či Zakynthos. Nejblíže má ke Kefalonii, která se rozprostírá podél západní strany Ithaky. Ostrov dělí hluboký záliv Molos a úžina, která dosahuje pouhých 600 metrů, na severní a jižní část. Pohoří Nirito se rozprostírá ve středu severní části ostrova. Zimní období je zde bohaté na srážky, a proto je Ithaka poměrně hustě zalesněná.

Hlavní město Vathi a zdejší letoviska

Přístavní město Vathi bylo vystavěno v zálivu Molos a je obklopeno kopci. V tomto malebném městečku naleznete podél nábřeží taverny, kavárny, obchody se suvenýry, dále také malé hotely a apartmány. Nálezy z mykénského období si můžete prohlédnout ve zdejším archeologickém muzeu. Vedle muzea naleznete knihovnu, která je zaměřena na Homérova díla. Na Ithaku se dopravíte trajektem z Kefalonie, přímo z přístavního města Sami. Nedaleko pevniny spatříte malý ostrůvek Lazaretto, který dříve sloužil jako vězení, ale v dnešní době se v místním kostelíku pořádají svatební obřady.

Letoviska na Ithace nejsou přehlcena turisty a návštěvníky. Nenaleznete zde tedy ani velké hotelové komplexy, ale spíše menší ubytovací zařízení v podobě rodinných penzionů a apartmánů. Místní pláže a zátoky jsou oblázkové. Pláž Dexa je ohraničena olivovými háji a je oceněna modrou vlajkou EU. Malou oblázkovou pláž Loutsa naleznete v zálivu Vathi a také nese ocenění modré vlajky. Další pláže nedaleko Vathi jsou Filiatro se slunečníky a lehátky a Sarakiniko, která se skládá z rybářské a nudistické zátoky. Výše zmíněné pláže se rozprostírají v jižní části Ithaky. V severní části naleznete pláže Polis Bay, Frikes, Afales a Ag. Ioannis. 

Afales Beach, autor: Σπύρος Βάθης, zdroj: flickr
Afales Beach, autor: Σπύρος Βάθης, zdroj: flickr

Nejoblíbenějším letoviskem na Ithace je Kioni ležící na severu ostrova. Typické řecké domky jsou vystaveny v kopci a dotváří atmosféru tohoto malebného městečka. Záliv je lemovaný restauracemi, bary a tavernami. Místní přístav je domovem mnoha jachet nejrůznějších velikostí. V klášteru Ag. Nikolaos narazíte na antický sloup, jenž je pozůstatkem antického chrámu. Objevíte zde autentické pláže, na kterých budete zcela sami, protože některé zdejší pláže jsou dostupné pouze z moře. Pokud vás omrzí odpočinek na pláži, vydejte se na nenároční procházky podél pobřeží k větrným mlýnům nebo do místních kopců.

Druhým největším městem na ostrově je Stavros, který se rozprostírá v severních kopcích asi 12 kilometrů od letoviska Kioni. Navštívit zde můžete kostel, archeologické muzeum s místními nálezy, bustu Odyssea na náměstí v parku a další. Během vašeho výletu ochutnejte místní sladkou specialitu nazývanou rovani. V nedaleké zátoce Polis je ukryta jeskyně Loizos, kam chodili místní v antických dobách uctívat svá božstva.

Tipy na výlety na Ithace

Vesnička Perachori bývá nazývána jako balkon Ithaky, protože se nachází nad Vathi a je z ní krásný výhled na ostrov. Typické pro tuto obec je také produkce místního vína.

Nejvyšším místem na ostrově je Enoghi. Ve středu města stojí kostel Panny Marie s nádhernými freskami. Kostelní Benátský zvon pochází z roku 1682.

Na hoře Neritos byl v 16. století postaven klášter Kathara, v kterém je ikona Panny Marie. Klášter je přístupný veřejnosti a naskytne vám z něj krásný výhled na Ithaku, Vathi a i na Kefalonii.

V průběhu celého léta je možné navštívit některý z místních festivalů nebo náboženských oslav, které jsou doprovázeny živou hudbou a místními pokrmy.

Naposledy aktualizoval David dne .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *