Karpathos – ostrov s rozmanitou krajinou

Karpathos nabízí svým návštěvníkům http://elcweb.fr/case-study/how-spaces-attracted-five-million-visitors-by-improving-the-content/ krásné pláže s průzračným mořem, které patří k nejkrásnějším ve Středozemí. Rozmanitá krajina  vaingloriously s holými kopci ale i borovicovými háji přímo vybízí k pěší turistice. Na ostrově jsou také vhodné podmínky pro windsurfing díky povětrnostním podmínkám.

http://petangueules.fr/genos/95/44329 Poloho Karpathosu a jeho pláže 

Ostrov Karpathos patří k dvanácti Dodekanským ostrovům a je z nich druhý největší. Na severovýchodě od něj naleznete ostrov Rhodos a na jihozápadě Kréta. Ke Karpathosu také patří ostrůvky Kasos a Armathia a Saria. Ostrov Karpathos pokrývají převážně pláže písčité s hrubším pískem nebo s oblázky. Za nejkrásnější pláž nejen ostrova ale i celé oblasti Středozemního moře je považována pláž Apella, kde na vás čeká blankytně modrá voda, zlatavý písek v pozadí krásných skalisek. Další krásné pláže, které se zde nachází jsou Damatris, Achata, Kyra Panagia, Mikri Amopi, Agios Nicolaos, Agios Thoros nebo Diakoftis. Pláže na jihu ostrova je vhodné využít k adrenalinovým sportům. Jsou zde vhodné podmínky pro surfaře s kitesurfaře. Často se zde konají v těchto disciplínách různé soutěže a mistrovství. Známá je pláž Vatha, kde je možné si zapůjčit vybavení, které je potřebné pro tyto adrenalinové sporty.

Karpathos, autor: chripell, zdroj: flicker.com
Karpathos, autor: chripell, zdroj: flickr.com

Zázemí na ostrově Karpathos

V jižní části ostrova leží hlavní město s názvem Pigadia, kde se nachází i centrum obchodu. Můžete zde nalézt typické americké vilky, které patří původní obyvatelům, jenž se na ostrov začali vracet. Také můžete zavítat do místních obchůdků, taveren, restaurací či vináren. Ve městě se nachází Umělecké centrum Karpathos, což je galerie místního malíře. Pokud toužíte poznat místní krásu horských vesniček, vydejte se do vnitrozemí. Jestliže toužíte ostrov prozkoumat důkladněji, bude určitě vhodné, když si na Karpathosu půjčíte auto. Na ostrov se nejlépe dopravíte letecky, protože má své vlastní letiště. Hlavní město Pigadia je zároveň i přístavem a připlouvají se lodě z Rhoda, Kréty, Santorini a dalších ostrovů.

Příroda a místní atraktivity na Karpathosu

Zdejší příroda je ještě nedotčena cestovním ruchem, a proto vám nabízí krásné pohledy na malebnou krajinu. Příroda v kombinaci s ostrovní architekturou vám umožní zde prožít krásnou dovolenou. Počasí během letní sezóny je ideální. V tomto období vás zde nejspíše nepotká ani malá přeháňka. Na ostrově jsou skvělé podmínky pro túry, pokud si přejete strávit svou dovolenou nejenom relaxováním, ale také aktivní odpočinkem. Své si zde najde každá generace. je možné se procházet v místních borovicových, cypřišových či olivových hájích nebo pořádat náročnější procházku do hor. Povrch ostrova je pomyslně rozdělen mohutným pohořím na dvě části. Nejvyšší hora ostrova se nazývá Kali Limni (1215 metrů nad mořem). Právě v horách můžete objevit pravé řecké tradice a zvyklosti, kde místní obyvatelé žijí ve svém zaběhlém rytmu a cestovní ruch je téměř neovlivňuje. Příkladem může být vesnička Olympos, která se nachází asi 60 km od hlavního města.

Vesnička Olympos, autor: boaski, zdroj: flicker.com
Vesnička Olympos, autor: boaski, zdroj: flickr.com

Nejznámější letoviska na Karpathosu

Letovisko Amopi se nachází na jihovýchodním části ostrova a je vzdálené od hlavního města asi 10 km. V tomto letovisku naleznete krásnou pláž a tyrkysové moře se skalisky. V letovisku Amopi se rozprostírají dvě pláže – malá s názvem Mikri a velké s názvem Megali nebo Votsalakia. Menší pláž Mikri je pokryta zlatavým pískem a její moře je oblíbené u potápěčů. Na větší pláži jsou k dispozici slunečníky a lehátka a hřiště pro plážové sporty. Můžete se zde ubytovat například  v hotelu Amopi Bay.

Aphiartis je ideální letovisko pro surfaře, které se rozkládá přibližně 20 km od hlavního města v krásné zátoce. V letní období zde vane silný vítr a vytváří tak vhodné podmínky pro adrenalinové sporty.

Letovisko Karpathos town neboli Pigadia se rozprostírá v zátoce Vrondi s dlouhou písčito-oblázkovou pláží. Toto moderní městečko nabízí také zázemí v podobě  taveren, obchůdků se  suvenýry, bary, kavárnami atd. Transfer z letiště do hlavního města Karpathosu zabere přibližně 30 min.

Výlety na Karpathosu

Na Karpathosu můžete navštívit horskou vesničku Olympos s tradicí místního folklóru, která se nachází nedaleko městečka Diafani. 

Výlety lze podniknout i za nejkrásnějšími plážemi ostrova za Kyra Panagia s typickým kostelíkem s červenou kopulí, dále také za oblíbenou pláží Apella a za pláží Achat.

Na Karpathosu nesmíte zapomenout navštívit místní horské vesničky – např. Apari, Volada, Piles, Arkassa nebo Othos.

Pláž Apella, autor: Kostas Limitsios, zdroj: flicker.com
Pláž Apella, autor: Kostas Limitsios, zdroj: flickr.com

Komentáře

Jeden komentář: „Karpathos – ostrov s rozmanitou krajinou“

 1. Bc. Veronika Lánská avatar
  Bc. Veronika Lánská

  Dobrý den,

  prosím o informaci, zda mohu letět do Řecka na Samos pouze na platný op? (Vdala jsem se, všechny změny na op jsou platné).
  Zjistila jsem, že můj cestovní pas je na mé dívčí jméno, tzn.že je neplatný, že?
  Moc děkuji za odpověď.
  S pozdravy VL.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *