Ostrov Kos

inaudibly Ostrov Kos je bezesporu jedním z turisticky nejoblíbenějších řeckých ostrovů. Předčí ho snad jen Kréta a nedaleký Rhodos. Se dvěma výše zmiňovanými ostrovy se rozlohou nemůže měřit, ale turistické zázemí nabízí zcela srovnatelné. Ne nadarmo kdysi server novinky.cz publikoval článek „Ostrov Kos – pravé Řecko se vším všudy“. Na Kosu jsem osobně byl a mohu potvrdit, že nadpis je opravdu vše říkající.

Ostrov Kos

Kos leží ve východní části Egejského moře v souostroví Dodekanésos, jež se skládá z celkem 12 ostrovů. Ostrov je poměrně úzký, ale protáhlý od západu na východ. Má 45 kilometrů na délku a zhruba 10 kilometrů na šířku. Z východního pobřeží ostrova je vidět Turecko, konkrétně oblast tzv. Egejské riviéry. Budete-li ubytování právě v této části, z krásných jemně oblázkových pláží budete hledět přes moře přímo do zátoky, ve které leží známé turecké pobřežní město a turistické letovisko Bodrum.

Tak jak to u řeckých ostrovů bývá, i ostrov Kos je poměrně členitý. slopingly Ideální místo pro krásnou dovolenou, každý den Vaší letní dovolené strávené na ostrově Kos můžeme mít úplně jiný náboj. Členité je jak pobřeží, střídají se zde oblázkové a písečné pláže s mohutnými útesy, tak i vnitrozemí, kde se na mnoha místech zvedají hory nabízejí překrásné výhledy na ostrov i na tmavě modré moře.

Ostrov Kos – letiště

Letiště je situováno v rovinaté části přímo uprostřed ostrova a autobusový transfer z něho do nejvzdálenější letovisek netrvá déle než 30 minut. Let z Prahy, Brna či Ostravy trvá 2,5 hodiny, než vystoupáte do letové hladiny budete už nad Maďarskem, potom minete Rumunsko a Bulharsko a už budete na místě.

Ostrov Kos – pláže

Poměrně malý ostrov disponuje širokou škálou pláží, které se táhnou kolem pobřeží a místy je přerušují skalnaté útesy. Většina pláží je písečná se žlutavo-bílým jemným pískem. Některé pláže jsou oblázkové, ale mnoho jich není. Voda je průzračná a při pohledu z větší výšky se Vám naskytne pohled na širokou škálu modrých barev, od světle modré po tmavě modrou.

Tradiční řecký kostel, autor: Iztok Alf Kurnik / flickr.com
Tradiční řecký kostel, autor: Iztok Alf Kurnik / flickr.com

http://ocan.com.mx/?chydesa=solteros-catolicos-benal%C3%BAa&b6f=99 Dáte přednost klidné hladině nebo mořským vlnám? Kos nabízí obojí. Na východním pobřeží, které je otočeno směrem k Turecku, si budete lebedit v klidném moři, naopak na jižním a především na severním pobřeží si při lehčím vánku zadovádíte ve vlnách.

Nejlepší na tom to, že se nemusíte omezovat pouze na jedno místo. Stačí si půjčit kolo, popojet pár kilometrů z hlavního letoviska Kos a už jste na krásném severním pobřeží, které je liduprázdné. V tom je tento ostrov kouzelný.

Mořské dno u pláží vybízí k poznávání podmořského světa. Šnorchlovat lze bez problémů kdekoliv, ale pozor na potápění s výstrojí. To je na Kosu z důvody ochrany moře zakázáno. Neznamená to však, že byste toto adrenalinovější vyžití museli z Vaší dovolené v Řecku vypustit úplně. Z Kosu se denně pořádají výlety za potápěním na nedaleký ostrov Kalymnos.

Kos – úchvatná dovolená, úchvatný kus historie

Letovisek je na ostrově několik. Ubytování v hlavním městě, v malých městečkách kolem pobřeží, ale i v samostatně stojících hotelových komplexích, je na Vás, co si vyberete.

Zvolíte-li pro Vaši dovolenou stejnojmenné hlavní město Kos, uděláte jedině dobře. Město není nikterak veliké, mnohem menší než například turecká Alanya nebo bulharský Burgas. Nabízí veškerou turistickou vybavenost. Rozhodně se zde nebudete nudit. Kouzelný je místní přístav, ve kterém kotví, jak malé lodičky, tak sem přijíždějí velké trajekty. Neustále je co pozorovat. Přímo ve městě a v jeho blízkém okolí je mnoho antických památek, k některým dojdete pěšky, k jiný autem nebo na kole.

Počasí Kos

Předpověď počasí pro řecký ostrov Kos na následující týden. Jaké bude aktuální počasí na Kosu?

Mapa Kos, Řecko

Tento řecký ostrov leží v jihovýchodní části Egejského moře, jen kousek od tak odlišného tureckého pobřeží. Zajímá vás dovolená v Turecku?

Komentáře

4 komentáře: „Ostrov Kos“

 1. Mirka avatar
  Mirka

  Ahoj, jak je to prosím s půjčením auta na ostrově Kos? Máme půjčovat přímo v hotelu nebo je to lepší (levnější) mimo resort? Moc díky za info

 2. Zdeněk avatar
  Zdeněk

  Ahoj, máš velmi krásný a propracovaný web a kvalita článků tomu odpovídá.

  Chci se zeptat, co říkáš na tenhle článek o Kosu?

  http://vsekolemcestovani.cz/radynacestu/ostrov-kos-zakladni-informace-na-cestu/

 3. mirka boudova avatar
  mirka boudova

  stačí občanka?

  1. David avatar
   David

   Ano, pro cesty na řecký Kos vám stačí občanský průkaz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *