Tisíce akčních zájezdů na jednom místě Ukázat akční zájezdy

Lesbos – ostrov olivových hájů a básnířky Saphó

Tisíce
akčních zájezdů
... a vy jste si mysleli, že už jste svůj našli?
Ukázat akční zájezdy →

Lesbos, Lesvos, Eressos, Methymna, Mytileny a další jsou názvy, které lze pro tento třetí největší řecký ostrov použít. Ostrov svým návštěvníkům nabízí rozmanitou faunu a flóru, historické památky a krásné pláže – tedy dokonalou kombinaci pro nezapomenutelnou dovolenou. Ostrov je sopečného původu, a proto se zde nachází řada termálních lázní a pramenů (Eftala, Therma Gera a Polichnitos).

Poloha ostrova Lesbos a místní pláže

Ostrov naleznete v severovýchodní části Egejského moře nedaleko hranic s Tureckem. Severozápadně od něj bychom našli menší ostrov Limnos. Lesbos má rozlohu až 1630 kilometrů čtverečních a přes 100 tisíc obyvatel, z nichž až jedna třetina žije v hlavní městě Mytiliny. Podle dávné mytologie byl objeven múzami, avšak podle bájí byl pojmenován podle krále Lesbose. Na ostrově se narodila nebo žila řada významných osobností – např. básnířka Saphó či historik Hallanikos. Lesbos je zatím ještě nepoznamenám masovým turismem a stále si zakládá na místních tradicích. I díky své velké rozloze je zde možné provozovat řadu aktivit jako poznávání místní přírody, odpočinek u moře, návštěva množství památek z dob byzantských, janovských a osmanských.

Na ostrově se nachází krásné pláže, které byly oceněny modrou vlajkou EU. Patří mezi ně např. Anaxos, Petra, Skala Eressos, Tsamakia, Eftalou a další.

Mytiliny – hlavní město ostrova Lesbos

Hlavní město Mytiliny s necelými 40 000 obyvateli leží na jihovýchodním pobřeží ostrova a je zároveň důležitým přístavem. Symbolem města je středověká pevnost. Nachází se zde řada dalších zajímavých staveb včetně muzeí i například místní sochy Svobody.

Hlavní město Mytiliny, autor: thomas_gruber, zdroj: flickr.com
Hlavní město Mytiliny, autor: thomas_gruber, zdroj: flickr.com

Letoviska na ostrově Lesbos

Městečko Molyvos se rozprostírá na severu ostrova. Dominantou tohoto malebného města je hrad ze 14. století. Naleznete zde tradiční architekturu – řadu kamenných domků s červenými střechami, které jsou postavené v prudkém svahu. Většina jednopatrových budov je pod patronací UNESCO. Molyvos je zároveň také neznámějším letoviskem ostrova s dlouhou oblázkovou pláží. V místních restauracích a tavernách jsou na denním menu speciality z čerstvých ryb. Molyvos je i významným kulturním centrem s muzei, koncerty, lidovými festivaly a přednáškami. Transfer z letiště zabere přibližně 1 hodinu a 45 minut.

Přístav ve městě Molyvos , autor:  Leena Saarinen, zdroj: flickr.com
Přístav ve městě Molyvos, autor: Leena Saarinen, zdroj: flickr.com

Oblast Anaxos se rozprostírá asi 8 kilometrů západně od Molyvosu a 3 kilometry od známého letoviska Petra v otevřeném zálivu s písčito-oblázkovou pláží. Benátský hrad v Molyvosu  je z tohoto letoviska na dohled. Nejkrásnější pohled na něj je především při západu slunce. Pláž v destinaci má hrubší a tmavší písek a je možné využít zdejší zázemí – sprchy, převlékárny, lehátka a slunečníky. Pro nejmenší je zde k dispozici dětské hřiště. V místních restauracích a  tavernách můžete ochutnat mořské plody a další speciality. Ubytování v letovisku Anaxos je zasazeno do zahrad se středomořskou vegetací. Transfer z letiště trvá 1 hodinu a 45 minut.

Letovisko Petra se rozkládá na severu ostrova Lesbos mezi krásnými písečnými plážemi s pozvolným vstupem do moře a skalnatými horami. Letovisko nabízí vhodné zázemí pro každou dovolenou. Místní promenáda je lemována tavernami, restauracemi, obchůdky se suvenýry, nočními kluby, ale nechybí zde tradiční řecké historické centrum. Tato oblast je pojmenována podle skály, na jejímž vrcholu se nachází kostel Panagia Glykofilousa zasvěcený Panně Marii. Ke kostelu se dostanete, pokud vystoupáte po 114 schodech. Z vrcholku je krásný výhled na celé okolí. Transfer z letiště trvá přibližně 1 hodinu a 45 minut.

Letovisko Petra na ostrově Lesbos, autor: Jonathan Lundqvist, zdroj: flickr.com
Letovisko Petra na ostrově Lesbos, autor: Jonathan Lundqvist, zdroj: flickr.com

Letovisko Eftalou ležící na severu ostrova 4 kilometry od městečka Molyvos je známé především svými termálními prameny. Eftalou v překladu znamená sedm pahorků a pokud byste je na místě počítali, opravdu byste se dostali k číslu sedm. Jedná se o klidné letovisko s oblázkovou pláží  a také známou tavernou s místními rybími specialitami. Pokud byste chtěli vyzkoušet termální prameny, stačí navštívit lázeňskou budovu, která se nachází přímo na pláži, nebo si najděte sami pramen, který vyvěrá do moře. Prameny s obsahem vápníku, hořčíku, železa, natria, radia a chloridu jsou vhodné při léčbě a prevenci revmatických onemocnění, gynekologických potížích, kožních chorobách, artritidě a dalších. V místních lázních můžete za poplatek navštívit kamenný bazének nebo vany pro jednotlivce a také využít služeb fyzioterapeuta.

Eftalou na ostrově Lesbos, autor: thomas_gruber, zdroj: flickr
Eftalou na ostrově Lesbos, autor: thomas_gruber, zdroj: flickr

Co navštívit na ostrově Lesbos

Velkou zajímavostí ostrova je „Petrified Forest“ neboli Zkamenělý prales vyhlášený UNESCEM jako geopark. Rozprostírá se v západní části ostrova nedaleko města Eressos a Sigri. Zkamenělý prales vznikl až před 20 miliony lety, kdy výbuchy sopky pokryly místní lesy lávou a zeminou. Zbytky lesa si lze prohlédnout při procházkách po turistické stezce. Přímo v městečku Sigri naleznete muzeum, jenž se zabývá touto zvláštností.

Mnoho návštěvníků míří na ostrov nejen za odpočinkem a relaxací u moře, ale také za pozorováním ptactva, protože ostrov je tranzitním domovem až 130 druhů stěhovavých ptáků.

Suvenýry z ostrova Lesbos

Jako vhodné suvenýry z ostrova Lesbos mohou posloužit místní výrobky – olivový olej, alkoholický nápoj ouzo a místní sardinky. Jižní a východní část ostrova je pokryta velkým množstvím olivových hájů. Na severu v oblasti Stipsi se vyrábí olivový olej, který patří společně s krétským olejem k nejlepším v celém Řecku. Co se týče nápoje ouza, vyrábí se zde až na 50 druhů, z nichž jeden z nejznámějších u městečka Plomari na jihu ostrova. Dalším artiklem jsou sardinky a sardelové pasty produkované především ze zálivu Kalloni.

Tipy na výlety na ostrově Lesbos

Jelikož se nedaleko od ostrova Lesbos nachází turecké pobřeží, můžete během vaší dovolené podniknout plavbu právě sem. Vaše cesta začne v přístavu Mytilini, odkud poplujete do tureckého Ayvaliku. V Turecku nakoupíte typické suvenýry a zažijete atmosféru místního tržiště nebo můžete pokračovat například do města Pergamon, kde se nachází akropole s bohatou historií.

Dále můžete podniknout romantické plavby např. na sever ostrova do Skala Sikamias nebo plavby, jejichž součástí je ochutnávka řeckých specialit přímo na lodi.

Mnohé výlety jsou pořádány na západní pobřeží ostrova, kde spatříte pozůstatky po silné sopečné činnosti. V rámci výletu navštívíte jedno z místních městeček, kde ochutnáte místní speciality, a nezapomeňte se podívat na unikátní Zkamenělý les, jehož stáří se odhaduje až na 20 miliónů let.

Velmi oblíbeným výletem v Řecku je výprava s oslíky, kdy si na jeho hřbetu užíváte zdejší krásné scenérie a horské vesničky.

Naposledy aktualizoval David dne .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *