Tisíce akčních zájezdů na jednom místě Ukázat akční zájezdy →

Řecká měna aneb čím se platí v Řecku

Tisíce
akčních zájezdů
... a vy jste si mysleli, že už jste svůj našli?
Ukázat akční zájezdy →

Letíte na dovolenou do Řecka a nevíte jaké peníze / měnu si s sebou vzít? Následujících pár řádků Vám na tuto otázku odpoví, a také prozradí jaké ceny v Řecku jsou.

Čím platit v Řecku?

Řeckou měnou před euroem byla „drachma“. Tato měna je již minulostí. V Řecku se dnes v rámci EU platí eurem. Dříve bylo doporučováno brát do Řecka na dovolenou i jinou měnu než euro. Některé restaurace a další podniky údajně vyžadovaly placení i v jiných měnách jako je libra či dolar. Chránily se tím před ztrátami při možném vystoupení Řecka z eurozóny.

Řecká měna – Euro €
Řecká měna – Euro €

České peníze si snadno směníte ve směnárnách, které jsou ve velkých městech i v letoviscích na každém rohu. Když se náhodou stane, že nemůžete žádnou jak naschvál najít, obyvatelé Řecka Vám jistojistě moc rádi poradí. Kromě toho, pokud si vybere dovolenou i s ubytováním v hotelu, můžete měnit peníze samozřejmě i  tam. Také lze měnit koruny rovnou na letištích, takže se opravdu není čeho bát.

V Řecku jsou běžně přijímány karty Diners Club, Mastercard, Visa či American Express. Ve větších městech běžně najdete bankomaty. Jak víme, euro se dělí na 100 centů a jedno euro je zhruba kolem 27 Kč.

Ceny zájezdů do Řecka? Odhal tajné nabídky >>

Nákup – kolik co stojí?

Orientační ceny se liší podle místa, kde trávíte svou dovolenou. Čím lukrativnější letovisko, tím jde cena výš a výš. Základní ceny potraviny se ale pohybují přibližně ve stejné výši:

voda (1,5 l): 0,50 eur mléko (1 l): 1,60 eur jogurt: 0,9 – 1,80 eur
pomeranče (1 kg): 1 eur hroznové víno (1 kg): 2 eur brambory (1 kg): 0,5 eur
těstoviny (500 g): 0,50 – 1 eur rýže (1 kg): 2,50 eur zmrzlina (1 ks): 1 – 30 eur
chléb (1 kg): 1,60 – 1,80 eur pivo (0,5 l): 1 eur víno (0,7 l): 4 eur

Neaktualizováno pro rok 2017.

Supermarkety-žádný problém!

Řecko se jak o své obyvatele, tak i o návštěvníky z ciziny stará co nejlépe. Proto si můžete vybrat z několika druhů supermarketů, které dobře znáte i u nás v České republice.

Známý a levný Lidl, Carrefour či Plus Vám nabízí potraviny stejně, které najdete i doma. Řekové mají ale i vlastní supermarkety jako je Alpha-Beta vassilopoulos, Dia, Metro nebo Atlantic. Potraviny ale nejlépe nakoupíte v hypermarketech, které jsou otevřeny denně, kromě neděle.

Pokud nejste příznivci supermarketů, je tu jiná varianta – typické trhy. Tam najdete úplně vše. Od potravin až po oblečení či suvenýry. Můžete se tu setkat se smlouvavými prodejci, kteří Vám záměrně budou nabízet suvenýry či oblečení za nepřiměřeně vysoké ceny.

Ovšem výskyt smlouvání není tak častý jako například v Turecku či Egyptě.

Naposledy aktualizoval David dne .

Otázky a odpovědi (2 komentářů)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *