Tisíce akčních zájezdů na jednom místě Ukázat akční zájezdy →

Do Řecka na pas nebo občanský průkaz?

Tisíce
akčních zájezdů
... a vy jste si mysleli, že už jste svůj našli?
Ukázat akční zájezdy →

Chystáte se na dovolenou do Řecka a nevíte jaké cestovní doklady s sebou? Poté si přečtěte následujících pár řádků a vše Vám bude hned jasné.

Občanský průkaz

K cestování do Řecka, včetně cest na Kypr, Vám postačí platný občanský průkaz. Dejte si ale pozor na rohy Vaše průkazu – pokud máte odstřižený roh, je neplatný! Možnost cestovat s občanským průkazem mají i děti, které jej už ovšem mají.

Psst… Tajné slevy na zájezdy do Řecka zde >>

Cestovní pas

Samozřejmě můžete na dovolenou do Řecka vyrazit i s cestovním pasem – ovšem platným! A to nejméně 90 dnů po plánovaném návratu. Turisty s cizí státní příslušností upozorňujeme, aby si ve vlastním zájmu ověřili, jaké cestovní doklady či víza budou potřebovat.

Doklady pro děti

Pokud chcete jet na dovolenou do Řecka s dětmi, je nutné nic nezanedbat. Od roku 2012 musí mít děti bez ohledu na věk, mimo tedy kojence (do 2 let), cestovní pas! Nestačí, že je Vaše dítko zapsané ve Vašem pasu či občanském průkazu a to i při pouhém cestování po Evropské unii.  Naštěstí se původní šestinásobné zdražení nekoná a budete platit pro dítě mladší 15 let pouze 100 Kč. Na vydání cestovního pasu si počkáte běžných 30 dnů. Kdo spěchá, může požádat o tzv. bleskový pas neboli rychlo pas, ten získáte za 15 dnů. Zde si ale připlatíte o něco více – 1000 Kč. Pozor! U bleskového pasu můžete narazit na mnoha úskalí – platí půl roku a neplatí ve všech státech! Pas si zařídíte na magistrátu, městském nebo obecním úřadě s rozšířenou působností.

Ztráta dokladů?

Kdekdo se se ztrátou dokladů setkal. Této nemilé záležitosti se dá ale bezpečně vyhnout, pokud budete dokladům věnovat náležitou pozornost. V případě ztráty, odcizení či znehodnocení si náhradní doklady musíte zajistit na vlastní náklady osobně u zastupitelského úřadu, nový cestovní doklad stojí od 200 do 1.000 Kč – cenu si určuje konzulát sám. Je ovšem nutné odcizení či ztrátu ihned nahlásit na policii a požádat o vydání potvrzení. Na zastupitelském úřadě lze zažádat o nový cestovní doklad, v nouzovém případě je vydáván tzv. cestovní průkaz. Pokud nemáte u sebe jiný doklad totožnosti, lze ji potvrdit i jiným občanem ČR, který je držitelem platného cestovního dokladu.

Tip: Kdo má za ušima, ten cestuje nejen do Řecka s cestovním pasem, ale i s občanským průkazem. Nezapomeňte je mít vždy zvlášť! Také se Vám můžou hodit průkazové fotografie, stejně tak jako naskenované doklady uložené na Vašem emailu.

Naposledy aktualizoval David dne .

Otázky a odpovědi (75 komentářů)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *