Kalymnos – ostrov lovců mořských hub

Romantický ostrov liévin annonce libertine Kalymnos láká návštěvníky svou malebnou krajinou, čistým mořem, skalnatými masivy, památkami a v neposlední řadě potápěním. Dovolená na Kalymnosu je vhodná jak pro rodiny s dětmi, tak cestovatele, kteří vyhledávají adrenalin.

Poloha ostrova Kalymnos a jeho pláže

Ostrov Kalymnos se nachází v jihovýchodní části Cuiabá Egejského moře a patří do souostroví Dodekanesos. Ostrov Kos je vzdálený přibližně 10 kilometrů jihovýchodně od Kalymnosu. Turecké letovisko http://petangueules.fr/ectropion/19/8934 Bodrum se nachází na východě od ostrova. Ostrov s rozlohou 111 kmje poměrně suchý a vyprahlý. Naleznete zde členitá skaliska s menším množství vegetace. Horniny jsou zde tvořeny vápencem nebo i tektonickou činností. Na ostrově je k vidění vyhaslá sopka nedaleko letoviska Kantouni. 

Západ slunce na Kalymnosu - Steffen Hillenbrand, zdroj: flickr.com
Západ slunce na Kalymnosu – Steffen Hillenbrand, zdroj: flickr.com

Na Kalymnosu se vyskytují především oblázkové pláže, ale na západní straně narazíte i na písečné pláže především u letovisek Kantouni a Massouri. Některé místní pláže jsou přístupné nudistům. Výhodou je poloha pláží, které se nachází u dopravní infrastruktury, a proto jsem snadno dostupné ať už autem, kolem nebo skútrem. Na jihozápadě ostrova je postaveno moderní letiště Kalymnos National Airport. Pro přesuny mezi blízkými ostrovy využijte pravidelné trajektové spojení.

Letiště na Kalymnosu, autor: Aco Dani Milan Alpguide, zdroj: flickr.com
Letiště na Kalymnosu, autor: Aco Dani Milan Alpguide, zdroj: flickr.com

Hlavní město a letoviska na Kalymnosu

Hlavní město Pothia s přibližně 12 tisíci obyvateli leží na jihu ostrova. Pothia vznikla postupně z malé rybářské vesničky, je tedy i významným přístavem. Můžete zde objevovat řadu historických památek – muzea, kostely a kláštery, procházet v romantickými uličkami a navštívit místní kavárny a taverny.

V západní části ostrova naleznete letovisko Kantouni, která je zasazeno v zeleném údolí. Místní písečné pláže patří k nejoblíbenějším na celém ostrově, ale i přesto se jedná o poklidné letovisko, kde masový cestovní ruch nenajdete. Pro osvěžení můžete zajít do místních barů a restaurací nebo si zakoupit suvenýry v typických obchodech.

Letovisko Myrties se rozkládá severně od Kantouni ve svahu na úpatí pohoří. Ostrov Telendos je odtud vzdálený pouhých 700 metrů a můžete na něj dojet pravidelným lodním taxi. Krásný pohled na Telendos se vám naskytne z místních hor.

Massouri je letovisko rozkládající se také v západní čísti ostrova nad oblastí Myrties. Obě letoviska se rozšiřují a je možné, že zanedlouho se bude jednat pouze o jeden velký komplex. Na písčité pláži s drobnými oblázky je k dispozici zázemí pro vodní sporty včetně velmi oblíbeného potápění. Massouri je také zasazeno do svahu. V místních romantických uličkách narazíte na spousty obchodů a restaurací.

Letovisko Armeos, ze kterého je také dobrý výhled na Telendos, je velice oblíbené u návštěvníků, jenž míří za odpočinkem, ale i aktivní dovolenou. Tímto letoviskem prochází několik tras pro horské výstupy.

Na severu ostrova se rozprostírá poklidná vesnička Emporios, kde si užijete dostateční klid a odpočinek během vaší dovolené. Ve vesničce je postavený typický řecký kostelík se zvoničkou.

Středisko Panormos na západě ostrova je oblíbené zejména díky četným památkám, které jsou zde k vidění. Spatříte tu antické ruiny, zbytky kostela či středověký hrad. Nedaleko letoviska se rozprostírají dvě vyhledávané pláže Katouni a Plati Gialos.

Mezi další oblíbené destinace patří Vathi a Vlihadia.

Kalymnos, autor: Emma, Michael and Elway, zdroj: flickr.com
Kalymnos, autor: Emma, Michael and Elway, zdroj: flickr.com

Tipy na výlety na Kalymnosu

Kromě krásných pláží, rozpáleného slunce a čistého moře na Kalymnosu láká tento ostrov taká na své historické památky. V průběhu staletí byl pod nadvládou Římanů, Benátčanů, Turků, Italů či Němců. Pozůstatky po různých kulturách je tedy protkán celý ostrov. Spatříte zde mykénské hrobky, zbytky římských a byzantských staveb, muzea s historií ostrova atd. Typické pro Kalymnos je sběr mořských hub, kterých však nadále ubývá a jsou vzácnější. Pro cestovatele se právě mořské houby stávají oblíbeným suvenýrem přivezeným z Kalymnosu. Mezinárodní festival potápění se zde pořádá každoročně na přelomu srpna a září.

Informace o počasí na Kalymnosu naleznete zde.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *