Tisíce akčních zájezdů na jednom místě Ukázat akční zájezdy →

Rhodos – ostrov plný slunce

Tisíce
akčních zájezdů
... a vy jste si mysleli, že už jste svůj našli?
Ukázat akční zájezdy →

Rhodos je považován za Chlef nejslunnější z řeckých ostrovů, protože zde až 300 dní v roce svítí slunce. Dovolená na Rhodosu je vhodná pro všechny věkové kategorie díky své rozmanitosti, různým typům ubytování a letovisek. Navíc je jen 2,5 hodiny letu z Prahy.

Poloha ostrova a jeho pláže

Na východní straně je Rhodos omýván http://askarchitecture.fr/wp-json/oembed/1.0/embed?url=http://askarchitecture.fr/2017/02/362-duplex-aix-en-provence/sc-362-009/ Středozemním mořem a na západní straně http://comvicente.pt/?borw=o%27que-e-o-namoro Egejským mořem. Patří mezi Dodekanské ostrovy a se svou rozlohou kolem 1400 čtverečních kilometrů je největším z nich. Ze severní strany ostrova dohlédnete na turecké pobřeží. Jihozápadně od Rhodu se nachází Karpathos. Průměrné teploty na Rhodu jsou jedny z nejvyšších v Řecku, ale protože zde vane příjemný mořský vítr, je tady snesitelné počasí i během nejvyšší letní sezóny. Pláže na Rhodu jsou písečné i oblázkové s krásným průzračným mořem. Pokud chcete svou dovolenou trávit především aktivně, můžete si zejména na severozápadní straně ostrova vyzkoušet kitesurfing a windsurfing. Ostrov nabízí řadu atraktivních míst včetně hlavního města se stejnojmenným názvem jako má sám ostrov. Nachází se zde jedno letiště s názvem Diagoras, které leží necelých 14 kilometrů jihozápadně od hlavního města.

Rhodos, autor: Francesco Sgroi, zdroj: flickr.com
Rhodos, autor: Francesco Sgroi, zdroj: flickr.com

Rhodos – hlavní město ostrova

Hlavní město Rhodos ležící na severu ostrova je rozděleno na dvě části – Staré a Nové město. Rhodos má velmi bohatou historii. Nejvýznamnější odkaz zanechali Johanité (později Maltézští rytíři), po kterých tu zůstal Palác velmistrů, masivní hradby kolem Starého města s několika branami a další památky. Po určitý čas byl Rhodos i pod nadvládou Turků, díky které v místní kultuře a historii zůstaly také značné stopy. Ve Starém městě zažijete neopakovatelnou atmosféru – úzké kamenné uličky, mešity, náměstí nebo turecké lázně. Velice důležitý je také přístav Mandraki, poblíž kterého kdysi stával jeden ze sedmi divů světa Rhodský kolos – bronzová socha boha slunce Hélia. Dnes jsou zde umístěny dvě bronzové sochy jelena a laně, které stojí na kamenných sloupech. Staré město je zaslouženě zapsáno na seznamu památek UNESCO. Nové město je samozřejmě mladší a modernější. Naleznete zde řadu kaváren, obchodů, butiků světových značek atd. Transfer z letiště do hlavního města trvá přibližně 30 minut.

Letoviska na Rhodosu

Letovisko Stegna je malá rybářská vesnička, které se nachází na východním pobřeží ostrova a je vzdálená asi 4 km od vesnice Archangelos. Stegna je díky své atmosféře vhodná pro klidnější dovolenou, během které můžete vyzkoušet vodní sporty. U letoviska se rozprostírá oblázkovo – písčitá pláž. Cesta z letiště do letoviska vám zabere přibližně 40 minut.

Pefki je přímořské letovisko, které vzniklo z původně rybářské vesnice nedaleko jedné z největších památek na celém ostrově – města Lindos s akropolí. V okolí vesnice Pefki naleznete borovicové lesy, ale především krásné pláže, které získaly ocenění modré vlajky EU za svou čistotu. Pláže jsou s pozvolným vstupem do moře, takže jsou vhodné i pro menší děti, ale zároveň jsou zde dobré podmínky také pro milovníky vodních sportů (vodní lyžování, windsurfing a parasailing). Na plážích si můžete pronajmout slunečníky i lehátka. Transfer  z letiště zabere přibližně 1 hodinu a 10 minut.

Letovisko Kiotari je umístěno na jihovýchodním pobřeží ostrova a je vzdáleno přibližně 60 kilometrů od hlavního města. Jedná se o klidné turistické letovisko, které je stále více žádané. Při své dovolené v letovisku Kiotari využijte místní zázemí v podobě taveren, restaurací, obchodů se suvenýry nebo vláček, který jezdí vyhlídkové jízdy po tomto letovisku. Pláže jsou zde písčito-oblázkové s vhodnými podmínkami pro plachtění, windsurfing, vodní lyže atd. Cest do Kiotari zabere přibližně 1 hodinu 30 minut.

Faliraki vzdálené 15 kilometrů od hlavního města na východním pobřeží patří k nejrušnějším letoviskům na Rhodu. Najdete zde spoustu taveren, barů, diskoték, restaurací a obchodů a v neposlední řadě krásné písčité pláže. V letovisku byl vystaven aquapark a lunapark – častý cíl turistů, kteří tráví svou dovolenou v jednom z rhodských letovisek.  Transfer z letiště zabere přibližně 35 minut.

Letovisko Kalithea se rozprotírá pouhých 7 kilometrů od hlavního města a je vyhledávané i u místních obyvatel. Zdejší písčité pláže mají pozvolný vstup do moře. Letovisko je vhodné i pro milovníky šnorchlování, protože pod hladinou průzračného moře objevíte bohatý podmořský svět.

Nedaleko letoviska Faliraki leží letovisko Kolymbia s písčito-oblázkovou pláží a poklidným mořem. Naleznete zde výborné restaurace a taverny. Letovisko je vhodné pro poklidnější dovolenou.

Lindos, autor: Francesco Sgroi, zdroj: flickr
Lindos, autor: Francesco Sgroi, zdroj: flickr

Rhodos a výlety

Jeden z nejčastějších výletů na řeckém ostrově Rhodos je návštěva hlavního města – prozkoumání Starého a Nového města, přístavu Mandraki s pozůstatky po jednom ze sedmi divů světa a mnoho dalších památek, které se nachází v hlavním městě.

V městečku Lindos najdete jednu z nejstarších antických akropolí v Řecku, které se tyčí nad písečnou pláží a je možné až k ní dojet na pronajatém oslíkovi. Z akropole je krásný výhled na okolí.

V severní část ostrova se rozprostírá údolí motýlů – řecky Petaloudes, v kterém je možné v červenci a srpnu vidět tisíce motýlů přástevníka kostivalového. Jedná se o jedinečný ekosystém, kde se budete procházet podél skalních útesů, vodních jezírek s vodopády a mostky a pozorovat motýly.

Častým výletem bývá také plavba na ostrov Symi, který patří do Dodekanských ostrovů a leží 23 kilometrů severně od Rhodu. Nejznámější památkou ostrova je klášter sv. Michala u vesničky Panormitis, který bývá často i cílem poutníků a byl vystaven ve stylu řeckého a ruského baroko. Na ostrově převažuje pravoslavné náboženství. Naleznete  zde hodinovou věž v Giálos nebo pozůstatky po johanitánském hradu, akropoli a chrámu v Chório.

Z Rhodu je možné také podniknout lodní výlet do Turecka, do přístavního města Marmaris. V Marmarisu lze nakoupit suvenýry na místních tržištích, navštívit obchod s tureckými koberci, ochutnávat místní speciality a procházet se místními uličkami a historickým centrem.

Ostrov Symi, autor: Oliver Clarke, zdroj: flickr.com
Ostrov Symi, autor: Oliver Clarke, zdroj: flickr.com

Gastronomie na Rhodu

Rhodos byl ve své historii i pod nadvládou Turků, což ovlivnilo celou kulturu včetně místní gastronomie, proto je zde možné ochutnat jak speciality řecké tak turecké kuchyně. Ochutnejte zdejší kuchyni s nezaměnitelnou vůní a chutí. Maso bývá nejčastěji upravováno grilováním na dřevěném uhlí nebo dušením a podáváno s pečivem pita, což je nekvašený chléb, a s tradičními řeckými tzatziky. Tradičním pokrmem je také souvlaki, která se podobá našemu špízu, dále moussaka, saláty s typickým řeckým sýrem feta. Jako oblíbený dezert slouží rizogalo – studený rýžový pudink s citronem a skořicí a také jogurt s výborným rhodským medem.

Naposledy aktualizoval David dne .

Otázky a odpovědi (2 komentářů)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.