Tisíce akčních zájezdů na jednom místě Ukázat akční zájezdy →

Jak cestovat po Dubaji aneb Dubajské metro nade vše

Tisíce
akčních zájezdů
... a vy jste si mysleli, že už jste svůj našli?
Ukázat akční zájezdy →

Dubaj je velmi rozlehlá metropole, bohužel jen v jedné linii od jihu k severu podél pobřeží. Takže ačkoliv nemusí mít na kilometry čtvereční o nic víc než Brno, přejet z jednoho konce na druhý bude trvat klidně hodinu.

Cestování po Dubaji je ale pro turisty velice snadné. Však i metro, o kterém tu bude řeč, zajíždí na hlavní dubajské letiště přímo k terminálům 1 a 3.

NOL karty

Jízdenky v Dubaji mají podobu plastových kartiček. K dispozici jsou reálně 3, a to červená, stříbrná a zlatá. Pokud budete chtít jezdit veřejnou dopravou v Dubaji, budete si muset jednu z nich zakoupit.

Jízdné se počítá podle ujeté vzdálenosti, konkrétně podle počtu projetých zón.

Než se začtete, chcete se podívat na nejlevnější zájezdy do Dubaje?

Červená karta NOL

Červenou kartu využijete, plánujete–li za celou dobu své návštěvy využít městskou hromadnou dopravu nanejvýš dvakrát. Jedná se totiž o jednorázovou papírovou kartu.

  • Cena karty: 2 AED
  • Cena jízdného v rámci jedné zóny: 4 AED
  • Cena za 2 zóny / více zón: 6 AED / 8,5 AED

Stříbrná karta NOL

Stříbrná kartička bude pravděpodobně tou nejčastější volbou všech turistů. Funguje jako přednabitá karta z které se po každé jízdě strhává kredit. Jakmile váš stav kreditu klesne pod 5 AED, je nutné ji dobít na vyšší částku. Koupíte ji vždy za 25 AED, z čehož je 19 AED ve formě kreditu na jízdné.

  • Cena karty: 6 AED (pořízení nové 25 AED s 19 AED kreditem)
  • Cena jízdného v rámci jedné zóny: 3 AED
  • Cena za 2 zóny / více zón: 5 AED / 7,5 AED

Zlatá karta NOL

Zlatá kartička funguje zcela stejně, jako stříbrná. Jediným rozdílem je cena, protože jízdné bude oproti stříbrné dvojnásobné. Na oplátku budete jezdit vagónem Gold Class, který nebývá téměř nikdy přeplněný a jsou zde prostornější a pohodlnější sedadla. Stojí také 25 AED, z čehož je 19 AED formou kreditu.

  • Cena karty: 6 AED (pořízení nové 25 AED s 19 AED kreditem)
  • Cena jízdného v rámci jedné zóny: 6 AED
  • Cena za 2 zóny / více zón: 10 AED / 15 AED

Tarifní zóny v Dubaji

Výše velmi často zmiňuji zóny ke vztahu k výši jízdnému. Celou Dubaj můžeme rozdělit do několika tarifních pásem a podle toho, kolik jich projedete, tolik pak za jízdu zaplatíte. Nejčastěji budete jezdit v rámci zóny 2 nebo přejíždět mezi 1 a 2. Viz mapka zón.

Tarifní zóny v Dubaji
Tarifní zóny v Dubaji

Metro v Dubaji

Když už víme za kolik a jak platit jízdné, vrhněme se i na jednotlivé možnosti dopravy. Tou nejznámější a nejjednodušší k užívání je dubajské metro. Metro tu má dvě linky, které se vzájemně kříží na stanicích Union Station a Burjuman.

Zelená linka obsluhuje oblast centra Deira. Červená linka pak lemuje pobřeží od letiště k jižnímu bodu Dubaje, avšak nevede podél pobřeží, nýbrž 5 kilometrů od něj. Pokud budete chtít zamířit na nejlepší dubajské pláže, budete vždy muset využít taxi.

Stanice metra jsou dobře značeny, z nichž některé leží v podzemí a některé nad zemí.

Dubajské metro je plně automatizované, nenajdete zde proto řidiče metra, ale místo něj můžete zaujmout místo u čelního skla právě vy. Naskytne se vám tak jedinečný pohled nejen na nejvyšší budovu světa Burj Khalifa.

Nejčastěji se ptáte

Jak se vyznat v Dubaji?

Pomocí přehledného plánku metra v Dubaji se zorientujete raz dva. Akční zájezdy do Dubaje zde.

Je v Dubaji metro?

Ano. Jezdí tu 2 linky metra podél pobřeží, ale nikoliv přímo u pláže.

Kolik stojí jízda metrem v Dubaji?

Jednotlivé jízdné se pohybuje od 3 AED po 8,5 AED v závislosti na počtu zón a typu karty NOL.

Co je to NOL karta v Dubaji?

Jedná se o kartičku pro hromadnou dopravu (metro, autobusy, tramvaj). Nabijete jí kreditem a pak s ní platíte za jízdné.

Naposledy aktualizoval David dne .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *