Tisíce akčních zájezdů na jednom místě Ukázat akční zájezdy →

Měna v Tunisku, tuniský dinár

Tisíce
akčních zájezdů
... a vy jste si mysleli, že už jste svůj našli?
Ukázat akční zájezdy →

Čím platit v Tunisku?

Kotlas Oficiální měnou Tuniska je tuniský dinár (anglicky: Tunisian dinar, francouzsky: Dinar tunisien, někdy nazývaný také jako denár).

Nejčastěji se používá označení DT, které vychází z výše uvedeného francouzského názvu tuniské měny. V Tunisku byste se mohli setkat i s označením TD. Ta odvozena od anglického názvu. Ve finančních institucích (v bankách, směnárnách apod.) je tuniský dinár uveden pod tří písmennou zkratkou TND.

Jeden tuniský dinár se dále dělí na 1000 milimů. Ano, je to opravdu 1000, nikoliv 100, jak jsme obyčejně zvyklí. http://savmac.com/?samotniy=je-contacte-femme-rencontre-ephemere&24a=df Platí tedy, že 1 DT = 1000 milimů.

 

Garance nejlevnější dovolené v Tunisku! Vybrali jsme ty nejlepší nabídky!

 

Tuniský dinár – mince a bankovky

Dinár je poměrně komplikovaná měna. V oběhu je v současné době 8 druhů mincí a 4 druhy bankovek. Mince jsou v následujících velikostech: 5, 10, 20, 50, 100 milimů, 500 milimů (často označováno jako půl dinár), 1 dinár a 5 dinárů. Bankovky jsou v Tunisku ve 4 velikostech: 5, 10, 20 a 30 dinárů.

Směnný kurz tuniské měny

rencontre mature sur châlons en champagne Prvně pozor na to, že tuniský dinár není volně směnitelný. Více o této problematice dále. Kurz české koruny vůči tuniské liře se během posledních tří let pohyboval okolo 12,5 CZK/TND. Aktuální kurzy (březen 2013) jsou následující:

  • Aktuální kurz české koruny vůči tuniskému dináru je 12,4 CZK/TND.
  • Aktuální kurz tuniského dináru vůči euru je 2,1 TND/EUR.
  • Aktuální kurz tuniského dináru vůči americkému dolaru je 1,6 TND/USD.

Kde tuniský dinár směnit?

Mějte na mapěti, že tuniská měna není volně směnitelná. Co to v praxi znamená? Prvně, kurz dináru určuje tuniská centrální banka. Za druhé s ním není možné obchodovat a je regulován i dovoz a vývoz měny ze země. Má to jednu výhodu. Ve kterémkoliv hotelu nebo v kterékoliv směnárně bude vždy stejný kurz.

Centrální tuniská banka (Banque Centrale de Tunisie) má své pobočky po celé zemi, včetně všech turistických letovisek. Pozor, v pátek a v neděli mají zavřeno.

V poslední době v ulicích přibývají bankomaty, ve kterých jednoduše provedete výběr v hotovosti už přímo v tuniských dinárech.

Na dovolenou do Tuniska berte dolary nebo eura

Protože v Tunisku nevyměníte české koruny, vezměte si s sebou některou ze světových měn. Ideálně americké dolary, eura nebo britské libry, které na místě bez problému v hotelu nebo v jakékoliv směnárně vyměníte.

 

Garance nejlevnější dovolené v Tunisku! Vybrali jsme ty nejlepší nabídky!

 

V turisticky významných letoviscích lze kolikrát platit přímo dolary nebo eury. Obchodníci tyto měny přijímají rádi. Dejte ale pozor na to, ať Vás neošidí. Pokud víte, že budete platit cizí měnou, domlouvejte cenu přímo v této měně a nikoliv v měně tuniské. Vyhnete se tak následnému pofidérnímu přepočtu ceny z jedné měny do druhé.

Omezení zpětné směny dinárů

Doporučuji po příletu do země směňovat menší částky. Ujistěte se, že to, co směníte, opravdu utratíte. Je totiž problém peníze vyměnit zpětně. Obecně platí následující:

  • Zpětně lze směnit pouze 100 tuniských dinárů
  • Zpětně lze směnit pouze 30% původní směněné částky
  • Původní směněnou částku musíte prokázat účtenkou, tu si proto schovávejte

Proto, když jich Vám zbyde více, tak máte několik možností. Buď je utratit, nebo je zkrátka vyhodit. Případně si můžete něco vzít s sebou zpátky do Čech. Ale nesmíte mít smůlu na kontrolu na letišti. Když už, tak bych bral bankovky a ne mince.

Naposledy aktualizoval David dne .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.