Pamukkale Turecko

Koudougou Pamukkale můžeme volně do češtiny přeložit jako bavlněný hrad. Jedná se o velmi zajímavý úkaz přírody. Pamukkale se nachází v jihozápadní části Turecka poblíž města Denizli. Pamukkale připomíná terasovitý kopec pokrytý bílým sněhem – ve skutečnosti jde však o vápník. Zároveň se říká, že se jedná o nejlepší památku v Turecku.

Pamukkale vzniklo díky tektonickému zlomu, kdy z pevniny na povrch země začaly vytékat prameny vody velmi bohaté na vápník. Z těchto minerálních vod se postupem času vytvořil nádherný úkaz, který je právem zapsán do dědictví UNESCO. Tím jak voda stékala po skalách, vznikly rádoby vápníkové terasy. Vzniklé usazeniny se nazývají travertin a od toho odvozené i travertinové kaskády. Podobné úkazy můžeme zpozorovat v Maďarsku nebo v USA v Yellowstonském parku.

pamukkale
gh

Jak do Pamukkale ?

Na výlet do Pamukkale můžete vyrazit z okolí Egejské riviéry. Konkrétně pak z letovisek Bodrum, Marmaris nebo Fethiye. Z těchto měst je Denizli vzdálené asi 250 km. Doba jízdy tak trvá přibližně 4 hodiny, proto je dobré vyrazit včasně ráno a vracet se později k večeru, abyste se vyhnuli horkému tureckému počasí.

Vstup do Pamukkale stojí 20 TL, což je v přepočtu asi 220 Kč. Abyste neponičili tento vápníkový útvar, budete muset sundat boty a procházet se bosi. Samozřejmostí je možnost koupele v těchto minerálních vodách.

 

Na Pamukkale se dobře dostanete z Egejské riviéry – máme nejlevnější ceny!

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *