Obsah článku:
Ramadán, co to je?
Westford Ramadán je islámský postní měsíc. Je to devátý měsíc islámského kalendáře a dodržování půstu v tomto měsíci je jedním z pěti pilířů islámu. Po česku se čte „ramadán“, správně se ale vyslovuje „ramazán“.
Ramadán, kdy to je?
Islámský kalendář je odlišný od toho našeho, gregoriánského. Každý islámský měsíc trvá 29 nebo 30 dní. Měsíc Ramadán tedy začíná po měsíci osmém, v momentě, kdy se na obloze objeví srpek dorůstajícího Měsíce. V roce 2014 začne ramadán 28. nebo 29. července v závislosti na poloze konkrétní země. http://pombaltv.pt/?bandit=namoro-de-tres-anos&8e4=f9 V roce 2014 tedy bude Ramadán v době hlavní turistické sezóny.
http://boisdebout53.org/?syleyman1=meilleur-site-de-rencontre-etats-unis&712=c8 Kdy je Ramadán (kdy začíná a končí Ramadán) ?
- 2014 28.červen – 27.červenec
- 2015 18.červen – 17.červenec
- 2016 5.červen – 5.červenec
- 2017 27.květen – 26.červen
- 2018
- 2019
- 2020
Před tím, než nastíním, jaký vliv bude mít na Vaši dovolenou v Turecku, pojďme si toto postní období přiblížit.
Ramadán, doba půstu
Půst začíná ranní motlitbou, tzv. fadžr. Během postního dne nesmí muslim jíst, pít, kouřit a ani mít sexuální styk. Potom následuje večerní motlitba, tzv. maghrib, kterým půst končí. Po motlitbě si muslim dá datle a vodu a tento „předkrm“ je následván mnoho dalšími pokrmy. Ty se stát od státu liší. Mnoho lidí se během večera snaží dohnat jídlo, které během postního dne zmeškali.
Ramadán není jen o jídle a půstu během dne. Je to také čas, který muslimy nabádá k tomu, aby se chovali slušně, vyvarovávali se hrubých slov a urovnali vztahy se svými blízkými.
Kdo půst nedrží?
Děti, těhotné a kojící ženy, nemocní lidé a lidé, kteří cestují na dlouhé vzdálenosti.
Dovolená a ramadán aneb jak se během ramadánu chovat
Pokud vyrazíte během období ramadánu do některé z oblíbených dovolenkových destinací, buď na dovolenou do Turecka, ale také třeba na dovolenou do Egypta nebo na dovolenou do Tuniska, může docházet ke vzájemným nepochopením. Personál hotelu a číšnici se na Vás nemusí usmívat tak jako vždycky nebo dokonce Vám nebudou vycházet vstříc tak, jak byste si Vy představovali. Zatímco oni drží půst a tedy ani nepijí, Vy jíte, co Vám hrdlo ráčí a popíjíte alkohol. Ano, Vy jste hostem a za služby jste si patřičně zaplatili, ale v tomto případě dožadovat se svých práv Vám nijak nepomůže. Pravděpodobně totiž nanejvýš narazíte na ledové tváře. Ramadán je v jejich kultuře hluboce zakořeněný, a tak atmosféru, kterou vytváří, zkrátka budete muset akceptovat.
Pokud vyrazíte mimo hlavní turistická letoviska, bude jenom ku prospěchu věci, když na veřejnosti nebudete jíst nebo kouřit. Často zde také narazíte na pozměněnou otevírací dobu místních restaurací a podniků.
To, co bylo napsáno výše, berte ale s rezervou. Ne zdaleka všude a ne zdaleka všichni Turci ramadán dodržují, o to víc to platí právě v přímořských destinacích, ve kterých často ani nepoznáte, že muslimský měsíc půstu probíhá.
Napsat komentář