Španělsko

Dovolená ve Španělsku
Chcete taky letět k moři? Chci! Ukažte mi nejlevnější zájezdy →

Objevte Španělsko, destinaci kde načerpáte energii díky pohodové dovolené. Španělsko, to není jen slunce, moře a All–inclusive, ale především nekončící dobrodružství a zážitky.

Začtěte se do našeho obsahu ke státu Španělsko, píšeme průvodce, informace k počasí, recenze a zveřejňujeme tipy na last–minute zájezdy 2019. Menu se nachází vždy vpravo.

Krátce o Španělsku

Španělsko (Španělské království) je stát v jihozápadní Evropě omývaný Atlantským oceánem a Středozemním mořem. Jeho součástí jsou Kanárské a Baleárské ostrovy a území Melila a Ceuta v severní Africe. Hlavním městem je Madrid. Na pevnině a Baleárských ostrovech je stejný čas jako v České republice, na Kanárských ostrovech je o hodinu méně. Měnou je Euro (EUR). Vzhledem k tomu, že Španělsko je součástí Evropské unie, mohou zde čeští občané pobývat, aniž by potřebovali vízum.

Patnácté a šestnácté století bylo věkem objevů. Španělští dobyvatelé se vypravili do Střední a Jižní Ameriky, kde následně ničili vyspělé indiánské civilizace, především Aztéky v Mexiku a Inky v Peru. Španělsko bohatne na velkém množství zlata a stříbra získaném z dobytých zemí a město Sevilla získává monopol na obchodování s Amerikou, což mu zaručuje titul nejbohatšího evropského přístavu. Španělé díky světovému obchodu získávají kromě nerostných surovin také velké množství nových plodin jako brambory, kukuřici, tabák či kakao. Sedmnácté století je považováno za zlatý věk, kdy dochází k velkému literárnímu a uměleckému rozkvětu. Světový věhlas získal například dvorní portrétista Diego Velázquez nebo spisovatel Miguel de Cervantes, autor jednoho z nejslavnějších španělských románů Don Quijote de la Mancha.

Většinu obyvatel tvoří Španělé, dále pak Katalánci, Galijci a Baskové. Počet obyvatel stále roste především kvůli imigrantům, jichž je nejvíce z Latinské Ameriky a Maroka.

Kanárské ostrovy

Jsou ostrovy sopečného původu. Díky subtropickému teplu, velké dávce slunečního svitu a rozmanité krajině jsou oblíbeným cílem a prázdninovou destinací turistů. Kanárské souostroví tvoří sedm ostrovů – Lanzarote, Tenerife, Gran Canaria, Fuerteventura, La Palma, La Gomera a El Hierro a dalších šest malých ostrůvků. Zjistěte více v článku Kanárské ostrovy.

Baleárské ostrovy

Leží ve Středozemním moři a jsou tvořeny čtyřmi ostrovy – Mallorcou, Menorcou, Ibizou a Formenterou. Teplé podnebí, čistá voda a pěkné pláže lákají každý rok velké množství návštěvníků z celého světa. Pokud nemáte rádi ruch pobřežních letovisek, vypravte se do vnitrozemí, kde vás okouzlí historická města, významné prehistorické památky a krásná krajina. Nejčastější formou dopravy, kterou návštěvníci využívají, je letadlo. Létají z velkých měst jako Madrid, Barcelona a Valencie. Lodí se lze přepravit z Alicante, Valencie a Barcelony. Po ostrovech se nejlépe dopravíte motorkou nebo automobilem. Více v daném článku Baleárské ostrovy.

Počasí

Rozlehlé území Španělska má pestrou škálu různých druhů podnebí, zejména v zimě. Jižní a východní pobřeží mají spolu s ostrovy mírné zimy, ve stejné době klesají teploty ve vnitrozemí často pod nulu. Největší množství srážek je po celý rok na severu a léto je horké všude s výjimkou horských oblastí. Více k počasí ve Španělsku.

Co podniknout

Pár nápadů, co dělat ve Španělsku:

Co vidět

Na chvíli zpomalme na zajímavých místech a vychutnejme si tu krásu, kterou jinde vidět nemusíme. Tipy na zajímá místa:

Kde leží Španělsko?

Mapa pro Španělsko je interaktivní – přibližujte, oddalujte, posouvejte.

Naposledy aktualizoval David dne .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *